Obżarstwo – grzech ludzi i… kotów.

Koty świetnie regulują ilość zjadanego pożywienia. Niestety czasem potrafią pójść w ślady człowieka i zostają obżartuchami. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że to nienormalne zachowanie może być spowodowane cukrzycą lub zarobaczeniem. W takim przypadku powinnaś udać się do weterynarza, który postawi jednoznaczną diagnozę. 

Najczęściej jednak nadmierne łaknienie spowodowane jest … nudą. Kto z nas nie zaglądał do lodówki nie będąc głodnym? No właśnie to zachowanie trochę nas łączy. Kiedy nie mamy co robić jedyną rozrywką jest spanie i… jedzenie. Kot, zwłaszcza ten niewychodzący, prowadzący nudne i monotonne życie ma tendencję do objadania się. Jeżeli mu to jeszcze ułatwiamy to dochodzi do patologii takiej jak na zdjęciu obok. I to wcale nie jest śmieszne.

Czasem też przyczyny zależą od sytuacji w domu. Jeżeli mamy kilka kotów to często dochodzi do rywalizacji i konkurencji, gdzie stawką jest pokarm. „Zjem na zapas, byleby on nie zjadł.” Można sobie wyobrazić taki oto tok kociego myślenia. 

Pamiętaj to od Twojej reakcji zależy zdrowie kota. Monitoruj wagę, ilość spożywanego pożywienia, zaglądaj do kuwety (z niej możesz się dużo dowiedzieć) i karm odpowiedzialnie. Patrz też jak zachowuje się Twój kot i w razie deficytu dostarcz mu trochę rozrywki i ruchu. 

Choroby układu pokarmowego to najczęściej występujące kocie dolegliwości. W efekcie kot ma ostrą lub przewlekłą biegunkę, zaparcia. Kiedy zbyt rzadko załatwia się to zazwyczaj objaw poważniejszego problemu. W takim przypadku sprawdzaj często kuwetę, bo kiedy znajdziesz w niej krew lub śluz musisz natychmiast udać się do weterynarza. 

Twój niepokój powinny wzbudzić wymioty, nagłe napady głodu, albo brak apetytu. Kot reaguje agresywnie kiedy próbujesz pogłaskać go po brzuchu, czy wziąć na ręce? Przyczyną najprawdopodobniej jest ból brzucha. 

Nie lecz kota sama lecz natychmiast idź z nim do weterynarza, który jako jedyny jest w stanie go gruntownie zbadać i postawić trafną diagnozę.

A przyczyn choroby może być sporo: zarażenie chorobą zakaźną, zepsute jedzenie, toksyny, refluks, ostre zapalenie żołądka lub jelit, zespół cieknącego jelita, niewydolność trzustki, czy nowotwór. 

Chcesz wiedzieć więcej? Wystarczy, że pobierzesz nasz DARMOWY PORADNIK, wystarczy kliknąć TUTAJ. Zapisz się do naszej czytelni, a nie przegapisz interesujących faktów i sposobów, o których mogłeś/mogłaś nie wiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *