Tajemnica golfowego pola

Generalnie, skały nie są czymś specjalnie pożądanym na polu golfowym. Istnieją jednak takie, bez których stworzenie, lub też utrzymanie nienagannego wyglądu pola golfowego byłoby albo niemożliwe, albo przynajmniej bardzo trudne. Tymi tajemniczymi skałami są, jak pewnie się domyślacie, zeolity. I właśnie one robią ostatnimi czasy swoistą karierę w charakterze naturalnych wspomagaczy dla wypieszczonych, ciągnących się hektarami trawników na polach golfowych. Należy zaznaczyć, że właściciele pól golfowych to nie tylko ludzie majętni – to także często osoby o ugruntowanym spojrzeniu na świat, z pewną rezerwą podchodzące do wszelkich nowinek i mód. Tym niemniej, wielu właścicieli pól golfowych decyduje się na wprowadzenie podłoża wzbogaconego z zeolity, widząc w tym wymierne korzyści oraz oszczędności. Coraz częściej stosowanym podłożem do budowy trawnika jest mieszanka piasku i zeolitu, a konkretnie – klinoptylolitu. Może to świadczyć albo o odwróceniu światowych trendów i gustów, albo o niezwyklej skuteczności takiej mieszanki.

Badania naukowe pozwalają stwierdzić, że dodatek klinoptylolitu do piasku w ilości 5-10% wagowych powoduje znaczący wzrost wymiany jonowej. Dla samego piasku otrzymano wartość 0,08 cmol/kg, podczas gdy dla piasku wymieszanego z zeolitem wartość ta wzrosła do 13 cmol/kg. Ponadto, badania wykazały, że dodanie takich ilości klinoptylolitu do piasku podwoiło ilość wody, dostępnej dla systemu korzeniowego roślin.

Należy również zaznaczyć, że obecność zeolitu zaaplikowanego w strefie korzeniowej sprzyja przewietrzaniu gleby, a to z kolei wpływa bardzo pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego. Mocne korzenie są z kolei podstawą silnych i zdrowych roślin, a te – warunkiem otrzymania wspaniałego pola golfowego, czy też przydomowego ogródka.

Zeolit może być aplikowany na dwa odmienne sposoby, w zależności od tego, czy stosujemy go na nowo powstającym trawniku, czy też chcemy poprawić stan trawnika już istniejącego.

Na nowych trawnikach, po oczyszczeniu i wyrównaniu gruntu, należy zaaplikować podłoże piaszczyste z dodatkiem klinoptylolitu, a następnie wymieszać je delikatnie z glebą. Jeżeli zakupiliśmy sam piasek z dodatkiem substancji organicznej, nie ma przeszkód, by zakupić dodatkowo zeolit i wymieszać go z paskiem, lub też rozsypać na powierzchni piasku. W każdym przypadku, obecność zeolitu podniesie poziom nawilżenia gleby a tym samym będzie wspomagać proces ukorzeniania i odżywiania roślin.

Na już istniejącym trawniku, wystarczy po przycięciu trawy, posypać równomiernie całą jego powierzchnię zeolitem, lub mieszanką zeolitu i piasku. Najlepsze efekty uzyskuje się, jeżeli zeolit zostanie zaaplikowany jednocześnie z nawozem.

Dalekich piłek życzę i trafiania w dołek .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *