Uważaj na to co dajesz kotu do jedzenia!

Mykotoksyczna karma zbożowa. Osobną, bardzo poważną kwestią są mykotoksyny występujące w karmie zawierającej zboża. Wcześniej pisałem o tym, że zboża nie stanowią, żadnej wartości odżywczej dla kotów, teraz muszę dodać, że często im szkodzą. Mykotoksyny są wytwarzane przez grzyby (pleśnie) atakujące właśnie zboża i orzechy.  W karmie najczęściej występuje aflotoksyna. W 2004 roku wykryto ją aż w 57 różnych karmach! Jak zminimalizować ryzyko związane z mykotoksynami? Najlepiej unikać karm zawierających wypełniacze w postaci zbóż i wybierać karmy bezzbożowe, bądź karmić zwierzęta mięsożerne wyłącznie mięsem.

Uwaga na leki! Koty mają bardzo wrażliwą wątrobę na wszelkiego rodzaju toksyny, które szybciej niż u innych zwierząt mogą doprowadzić do jej marskości, a w konsekwencji do śmierci zwierzęcia. Największym problemem obok detergentów i farb są leki, które mogą błyskawicznie uszkodzić kocią wątrobę. Często o tym zapominamy i aplikujemy naszym pupilom leki, które np. pomagają psom, a szkodzą kotom. 

Chcesz wiedzieć więcej? Wystarczy, że pobierzesz nasz DARMOWY PORADNIK, wystarczy kliknąć TUTAJ. Zapisz się do naszej czytelni, a nie przegapisz interesujących faktów i sposobów, o których mogłeś/mogłaś nie wiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *