Z siedmioma skałami był sobie ogród… z zeolitami.

Na hasło skały w ogrodzie, pierwszym, co przychodzi nam na myśl, jest popularny skalniak lub minimalistyczny, wysypany kamyczkami ogródek w stylu zen. Nie jest to do końca błędny trop, ale dotyczy on raczej „zwykłych” skał. Co prawda, geologowie twierdzą, że nie istnieje coś takiego, jak zwykła skała i do każdej (nawet do pisaku), należy odnosić się z szacunkiem, wynikającym choćby z jej wieku. Być może jednak wynika to z ich zboczenia zawodowego i wiąże się ze zbyt długim czasem spędzonym na słońcu, w dodatku bez nakrycia głowy. Jakby natomiast nie patrzeć, zeolity, chociaż należą do glinokrzemianów – najbardziej rozpowszechnionej grupy minerałów na ziemi, są ze wszech miar niezwykłe, nawet dla zupełnego laika, noszącego w upalne dni kapelusz. O ich niezwykłości świadczy chociażby bardzo szerokie spektrum dziedzin, w których są wykorzystywane – od medycyny, kosmetyki, przez budownictwo, przemysł samochodowy, ekologię, aż po usuwanie skażeń promieniotwórczych. Zeolity są również bardzo przydatne w ogrodnictwie, sadownictwie i generalnie wszędzie tam, gdzie chcemy osiągnąć jak najlepsze plony. Ich stosowanie wpływa bowiem na wiele istotnych parametrów ogrodu, ułatwiając nam pracę oraz potęgując wyniki naszych ogrodniczych starań.

  • Przede wszystkim, zeolity mogą znacząco i długoterminowo poprawiać jakość gleby, jej parametry oraz poziom wilgotności. Nie zawsze, kupując działkę, trafimy na czarnoziem. Znacznie częściej natomiast borykamy się ze słabą jakością podłoża, które, mimo naszych starań i nakładów finansowych, nie do końca ma ochotę z nami współpracować.
  • Stosowanie zeolitów poprawia również strukturę gleby, umożliwiając lepsze jej napowietrzanie (tak, jasne, pani na biologii uczyła, że to robią krety i dżdżownice; wszystko pięknie, tylko że te zwierzątka mają dość ograniczone możliwości). Zeolity wcale nie przeszkadzają kretom, a co więcej, ułatwiają im pracę związaną z napowietrzaniem i spulchnianiem, a co za tym idzie, znacznie ułatwiają rozwój systemu korzeniowego naszych roślinek. To wszystko wpływa z kolei na wzrost roślin, a także na ilość i jakość osiąganych przez nas plonów.
  • Stosowanie zeolitów pomaga też optymalizować sposób nawożenia roślin. Rzadko kiedy zdarza się sytuacja, że roślinom wystarczy to, co same znajdą w glebie; znacznie częściej występuje sytuacja, gdy, aby osiągnąć w miarę satysfakcjonujące wyniki plonów, musimy je nieco „dokarmić”. Dzięki zastosowaniu zeolitów, które zaadsorbują składniki mineralne, zawarte w nawozach, a następnie będą je stopniowo uwalniać, możliwe jest nie tylko zmniejszenie częstotliwości nawożenia, ale również wydatne zmniejszenie kosztów z nim związanych.
  • Zeolity mają również znaczący wpływ na przebieg wymiany jonowej w glebie. W ich strukturze wewnętrznej mogą zostać zaadsorbowane zarówno kationy, jak i cząsteczki wody. Ponieważ mogą one przemieszczać się w strukturze wewnątrz porów, możliwa jest stopniowa, optymalna wymiana jonowa, a także odwracalna rehydratacja, mająca kluczowe znaczenie dla wegetacji i ogólnego dobrego samopoczucia naszych roślin.

To jedynie podstawowe korzyści, jakie odniesiemy z zastosowania zeolitów w naszym ogrodzie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dedykowanych zarówno dla działkowców – hobbystów, pielęgnujących niewielki ogródek, jak i dla wielkoobszarowych rolników i sadowników. Stosowanie zeolitów jest szczególnie zalecane dla kwaśnych gleb piaszczystych lub gliniastych, cechujących się naturalnie niską zawartością składników odżywczych oraz słabą dostępnością wody.

Należy przy tym podkreślić, że zeolit jako tak,i nie jest sam w sobie nawozem. Pełni on natomiast rolę doskonałego nośnika, można powiedzieć, koordynatora, umożliwiającego optymalizację stosowanych nawozów oraz poziomu nawodniania. Co więcej, zeolit „nie zużywa się”, nie jest również rozpuszczalny, ani nie paruje. Innymi słowy, zastosowany jednorazowo, będzie pracował na naszą korzyść przez naprawdę długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *