Zeolit w ogrodzie

Zeolit w ogrodzie

Zeolit staje się coraz bardziej modnym składnikiem różnego rodzaju nawozów oraz preparatów do pielęgnacji ogrodu. Czy jest to chwilowa moda, oparta na idei „powrotu do natury”, czy też trwały trend, poparty dowodami i… plonami? Jak to wygląda w praktyce i dlaczego działa?

Zacznijmy od tego, że zeolity NIE są nawozami. Są natomiast doskonałymi nośnikami nawozów, swojego rodzaju rezerwuarami składników mineralnych oraz wody, zmagazynowanej w ich wolnych przestrzeniach. Zeolity pochłaniają chwilowy nadmiar dobra, jaki spadł na nasz ogród podczas aplikacji nawozu, a następnie stopniowo go uwalniają, dzięki czemu roślinki mogą czerpać niezbędne im substancje przez długi czas, w zależności od potrzeb i aktualnych warunków pogodowych.

Jak stosować zeolity?

Zeolity najlepiej działają, kiedy zostaną umieszczone bezpośrednio w strefie korzeniowej roślin. Ich funkcją jest buforowanie, a więc z jednej strony pochłanianie wody oraz składników mineralnych, zawartych w nawozach, a z drugiej – stopniowe udostępnianie ich korzeniom. Dzięki temu, zastosowany z nadwyżką nawóz nie ulegnie wypłukaniu i pozostanie w zasięgu korzeni przez długi czas.

Aby tak się stało, należy zawsze w pierwszej kolejności zaaplikować zeolit, a dopiero po nim nawóz oraz wodę. Jeżeli na przykład sadzimy trawnik, najlepiej jest rozsypać zeolit bezpośrednio na glebę, na jakiej będzie rosła murawa, a następnie lekko przemieszać. W następnej kolejności należy zastosować nawóz i dopiero wówczas ułożyć warstwę gotowej murawy lub wysiać nasiona. Jeśli natomiast planujemy użyć podłoża piaskowego pod trawnikiem, należy najpierw położyć warstwę piasku i dopiero na nią zaaplikować zeolit. Tak przygotowane podłoże zapewni murawie optymalne warunki rozwoju oraz odpowiednie przewietrzanie gleby.

Jeżeli jakość gleb w naszym ogrodzie nie rzuca na kolana, możemy poprawić ich właściwości za pomocą prostego tricku: należy napowietrzyć (a więc przekopać) glebę, a następnie rozsypać na niej zeolit i lekko przemieszać. Na tak przygotowaną warstwę rozsypujemy ziemię dobrej jakości. Zawarte w niej minerały i składniki odżywcze nie zostaną wyługowane podczas nawadniania, ale pochłonięte przez zeolit i pozostaną w zasięgu korzeni roślin. Zeolit przemieszany ze złej jakości glebą w sposób trwały poprawi jej napowietrzenie, co bardzo pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego zwłaszcza młodych roślin. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć ilości stosowanych nawozów, ale również przyspieszy wzrost roślin oraz spowoduje, że uzyskane z nich plony będą zdecydowanie bardziej obfite.

Alternatywną formą zastosowania zeolitów jest przemieszanie ich z pryzmą kompostu, najlepiej od razu podczas dodawania kolejnej porcji materii organicznej do kompostownika. Dzięki temu, zeolit nie tylko pochłonie i zatrzyma składniki mineralne, zawarte w kompoście, ale również pochłonie przykry zapach, co szczególnie docenią ogrodnicy, dodający do kompostu świeży obornik.

Zeolit może również tworzyć przyjazną roślinom ściółkę. Rozsypany wokół roślin, szczególnie wokół młodych drzewek, a także w doniczkach, pozwoli utworzyć wilgotną warstwę, stanowiącą doskonałe zaplecze do rozwoju młodych roślin, a jednocześnie pochłaniającą zarodniki grzybów i pleśni, które mogłyby zaszkodzić roślinkom.

Podczas sadzenia lub przesadzania roślin warto rozsypać nieco zeolitu na dno zagłębienia, w którym umieścimy roślinę, a następnie przemieszać zeolit z otaczająca zagłębienie glebą. Pomoże to posadzonej roślinie zakorzenić się w nowym miejscu oraz zmniejszy jej stres, wywołany zmianą warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *