Minerały kontra niewydolność nerek.

Niewydolność nerek polega na upośledzeniu ich czynności, skutkiem czego nie są one w stanie usunąć z organizmu nadmiaru wody oraz toksyn, powstających jako produkt uboczny przemiany materii. Prowadzi to w efekcie do wzrostu stężenia szkodliwych substancji we krwi chorego, co z kolei powoduje ogólne pogorszenie się stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia. Mimo, iż chore są jedynie nerki, skutki ich niewydolności odczuwa więc cały organizm, a taki stan rzutuje na całokształt życia osoby dotkniętej tą przypadłością.

Japońscy naukowcy z National Institute for Materials Science (NIMS) opracowali specjalny kompozyt z polimeru EVOH i zeolitów, który ma pochłaniać toksyny. Daje to nadzieję na opracowanie przenośnego urządzenia do oczyszczania krwi, które ma w znaczący sposób poprawiać dobrostan chorego oraz jakość jego życia.

Tradycyjna metoda dializowania jest przede wszystkim czasochłonna, co utrudnia osobom z niewydolnością nerek prowadzenie normalnegożycia osobistego i zawodowego, wiąże się bowiem z uciążliwymi wizytami w szpitalu. Problem pogłębia się jeszcze, kiedy chory mieszka z dala od dużych ośrodków miejskich, bowiem metoda ta wymaga specjalistycznego sprzętu, dializatu, a także czystej wody i elektryczności, co nie jest normą w rozmaitych regionach świata.

Natomiast nowatorska metoda opracowana przez Japończyków daje możliwość uniezależnienia się od regularnych wizyt w szpitalu oraz prowadzenia normalnego życia, niezależnie od miejsca zamieszkania chorego. Inspiracją do stworzenia tego wynalazku było ulepszanie technologii filtracji i oczyszczania wody za pomocą zeolitów. Ponieważ są to minerały nietoksyczne i nie ulegające degradacji w warunkach fizjologicznych, a przy tym posiadające doskonałe właściwości sorpcyjne, zeolity doskonale nadają się do wykorzystania w charakterze sztucznej nerki. Ich unikalna porowata struktura sprawia, że mogą być wykorzystane jako sita molekularne, pochłaniające jedynie substancje o ściśle określonych rozmiarach cząsteczek. Biorąc to wszystko pod uwagę, naukowcy z NIMS opracowali specjalną nanokompozytową siatkę, wykonaną z włókien polimerowych, na których umieszczone zostały cząsteczki pyłu zeolitowego. Nanowłókna powstały z kopolimerowego alkoholu etylowinylowego (EVOH), który jest biokompatybilny i może stanowić doskonałą matrycę dla zeolitów. W badaniach użyto kilku rodzajów pyłów zeolitowych, różniących się średnicą cząsteczek oraz rozmiar amiporów. Przeprowadzono badania pod kątem zdolności siatki z zeolitami do pochłaniania kreatyniny, która jest pochodną kreatyny i występuje we krwi i moczu. Kreatynina stanowi w medycynie ważny marke, pozwalający monitorować pracę nerek.

Japończycy osiągnęli bardzo zadowalające wyniki eksperymentów, mimo iż włókna EVOH obniżyły zdolności adsorpcyjne zeolitów. Oczywiście, jest to dopiero początek drogi, jaką musi przejść ten wynalazek. Japońscy naukowcy pracują jednak dalej, mając na celu zwiększenie zdolności adsorpcyjnych przy jak najmniejszej objętości. Planuje się, że gotowe urządzenie, służące do dializowania i oparte o zeolity, będzie miało wielkość mniej więcej zegarka na rękę. Jego wprowadzenie na rynek pozwoli zrewolucjonizować podejście do dializ oraz w znacznym stopniu poprawi komfort życia osób dotkniętych niewydolnością nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *